+12 346 32 25
Poradnik Pacjenta
14
Lip

Higienizacja - dlaczego tak ważne jest usuwanie złogów nazębnych?

Wiele osób traktuje higienizację wyłącznie pod kątem estetycznym i nie zdaje sobie sprawy jak poważne skutki może przynieść kamień i osad nazębny...

 

Higinizacja? Po co to komu?

Kompleksowe leczenie stomatologiczne powinno być zawsze poprzedzone zabiegiem higienizacji, polegającym na profesjonalnym oczyszczeniu powierzchni zębów ze złogów nazębych (tj. kamienia poddziąsłowego i naddziąsłowego) oraz osadu. Wykonanie szczelnych wypełnień oraz uzupełnień protetycznych jest w obecności złogów nazębnych niemal niemożliwe. Podobnie jest z zabiegami chirurgicznymi – aby uniknąć powikłań związanych z długim gojeniem ran, powinniśmy najpierw pozbyć się bakterii bytujących w złogach nazębnych.

Czym to grozi?

Obecność kamienia nazębnego w połączeniu z niewłaściwą higieną jamy ustnej są głównymi przyczynami zapalenia dziąseł oraz przyzębia. Takie zaniedbania prowadzą do paradontozy, czyli choroby która nieleczona prowadzi do rozchwiania, a w następstwie do utraty zębów. Aby temu zapobiec powinniśmy korzystać z zabiegu higienizacji przynajmniej raz na 6 miesięcy. Niekiedy istnieją jednak wskazania, by zabieg był wykonywany częściej – dotyczy to osób o szczególnej skłonności do odkładania się złogów. Takie osoby powinny być pod szczególną opieką stomatologa, który monitoruje tempo odkładania się złogów i określa, kiedy należy wykonać kolejny zabieg. Higienizacja poprawia nie tylko kondycję dziąseł, ale również wpływa na estetykę uśmiechu, dzięki pozbyciu się z powierzchni zębów przebarwień pochodzenia pokarmowego (kawa, herbata, papierosy).

Co wchodzi w skład profesjonalnego czyszczenia zębów wchodzi?

  1. Scaling, czyli usunięcie kamienia nazębnego urządzeniem ultradźwiękowym.

  2. Piaskowanie, czyli likwidacja przebarwień i osadu z powierzchni zębów za pomocą tzw. piaskarki – urządzenia wykorzystującego strumień wody pod ciśnieniem z dodatkiem substancji czyszczących (dwuwęglanu sodu).

  3. Polerowanie powierzchni zębów specjalnymi pastami zapobiegającymi ponownemu odkładaniu się kamienia oraz zapewniającymi uczucie świeżości,

  4. Fluoryzacja kontaktowa i lakierowanie – cel: profilaktyka próchnicy i wrażliwości pozabiegowej.

 


Zachęcamy wszystkich Pacjentów do odbycia wizyty w naszym Centrum Odeondent celem określenia wskazania do wykonania zabiegu.

Do zobaczenia!

Przeczytane 2490447 razy Ostatnio modyfikowane w piątek, 31 lipiec 2015 07:52
Aleksandra Fijałkowska

Autor:

1298352 komentarze

Zostaw komentarz

Kategorie

Ostatnie posty