ÓSEMKI – CO POWINIENEŚ O NICH WIEDZIEĆ?

W jakim wieku powinny wyrastać ósemki?
Ósemki, to w rzeczywistości zwyczajowa nazwa tzw. trzecich zębów trzonowych. Co do zasady wyrzynają się najczęściej pomiędzy 17 a 25 rokiem życia. Proces ten jednak może nie być ciągły i trwać z przerwami nawet przez wiele lat. Zdarzają się też osoby w podeszłym wieku, które odwiedzają nasz gabinet z dopiero co wyrzynającymi się „zębami mądrości”.

Czy wszyscy ludzie je posiadają?
Zęby mądrości są uważane są u człowieka za narządy szczątkowe. Coraz częściej okazuje się, że mamy do czynienia z brakiem ich zawiązków. Jedna z teorii mówi, że powodem jest spożywanie przez współczesnych ludzi wysoko przetworzonej żywności. Przez to ulegają one stopniowej redukcji i zanikowi. Dlatego też najprawdopodobniej nasi potomkowie będą ich pozbawieni całkowicie. Należy wiedzieć, że ich brak nie stanowi żadnej przeszkody w prawidłowym żuciu i rozdrabnianiu pokarmów.

Czy to prawda, że ósemki psują się szybciej od innych zębów?
Tak, to prawda. Powodem jest przede wszystkim samo ich położenie. To bowiem właśnie tam często odkładają się i zalegają rozdrobnione resztki pokarmu. W połączeniu z niedokładną higieną jamy ustnej o wiele łatwiej w takiej sytuacji o rozwój próchnicy.

Jak wygląda zabieg usunięcia „zębów mądrości”?
Pewna grupa pacjentów może spać spokojnie, bowiem zabieg usunięcia “ósemek” nie będzie różnił się wiele od ekstrakcji innych zębów. W przypadku niekorzystnego położenia i skomplikowanej budowy anatomicznej, a także trudnego dostępu sprawa może wymagać zabiegu chirurgicznego oraz założenia szwów.

Kiedy należy usuwać ósemki i jakie problemy mogą stwarzać?
Jest kilka powodów dla których należy rozważyć ich ekstrakcję. Oto niektóre z nich:

  • Próchnica, która kwalifikuje zęba do leczenia kanałowego. Jeśli dostęp do zęba jest utrudniony, może to uniemożliwić dalsze leczenie, a w konsekwencji może prowadzić do decyzji o jego usunięciu.
  • Negatywne oddziaływanie na sąsiadujące zęby. Sytuacja taka może doprowadzić do wad zgryzu oraz innych powikłań.
  • Brak miejsca, a tym samym szansy na prawidłowy rozwój i pełnienie funkcji w zgryzie.
  • Problemy z dziąsłami prowadzące do częstych stanów zapalnych, torbiele.

Co po ekstrakcji?
Z bólem poradzą sobie środki przeciwbólowe. Przeciwobrzękowo, w pierwszej dobie po zabiegu, pomogą zimne okłady. Dobrym pomysłem będzie również ssanie kostek lodu. Przez minimum jedną dobę nie należy palić papierosów i unikać wysiłku fizycznego.

Należy również być ostrożnym z kawą i napojami energetyzującymi (nie mówiąc o alkoholu) – podnoszą ciśnienie krwi, przez co trudniej powstrzymać krwawienie. Możliwe, że pojawi się szczękościsk. Poza tym Twoja dieta będzie musiała ulec modyfikacji (półpłynne, letnie pokarmy). Konieczna jest idealna higiena jamy ustnej, to rzecz oczywista 🙂