CZY DOROŚLI MOGĄ ZAKŁADAĆ APARATY ORTODONTYCZNE?

Rzeczywiście jeszcze kilka dekad temu leczeniu poddawane były praktycznie tylko dzieci. Wraz z biegiem czasu sytuacja zaczęła się zmieniać i chociaż wciąż przeważającymi pacjentami są osoby młode, to dorośli stanowią coraz liczniejszą grupę w gabinetach ortodontycznych. Najlepszym przykładem mogą być gwiazdy filmowe, które coraz częściej na czerwonym dywanie pozują z druciakami na zębach.

Dlaczego założenie aparatu ortodontycznego może być ważne jest także dla dorosłych?
Powodów jest kilka. Najpopularniejszym z nich jest fakt, że wiele osób najzwyczajniej w świecie, z takich czy innych względów, nie miało możliwości wcześniejszego skorzystania z pomocy specjalisty. Poza tym wraz z wiekiem rośnie świadomość problemów jakie mogą powodować wady zgryzu Są nimi np. problemy z zębami (ścieranie), dziąsłami (odsłanianie szyjek zębowych), czy też zaburzenia w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Czasami leczenie ortodontyczne wymagane jest także ze względu na konieczność przeprowadzenia leczenia protetycznego.

Czy jestem za stary na ortodontę?
Do naszego gabinetu trafiają nawet osoby w wieku powyżej 55 roku życia. Oczywiście wraz z wiekiem pojawiają się pewne różnice. Zazwyczaj po prostu wydłużeniu ulega czas leczenia. Powodem tego stanu rzeczy jest o wiele większe uwapnienie kostne oraz mniejsza plastyczność. Dlatego im jesteś starszy, tym zadowalające efekty mogą nastąpić później.

Czy to boli?
Pacjenci często pytają, czy prawdą jest, że leczenie w takim wieku jest bardziej bolesne niż wtedy, gdy jest się młodszym. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wcale nie musi być to regułą ani zasadą. Zależy to w głównej mierze od indywidualnego progu wrażliwości na ból każdego z pacjentów.

Czy są jakieś przeciwskazania dla osób w moim wieku?
Jeśli mamy na uwadze osoby w wieku 50+, to można mówić o pewnych ograniczeniach, które mogą być przeciwskazaniami do momentu wyrównania stanu pacjenta lub jego wyleczenia. Jednym z nich będzie ostre zapalenie dziąseł lub przyzębia. Poza tym należy zwrócić uwagę na to, że wraz z wiekiem zmienia się gospodarka hormonalna organizmu. Z tego też powodu jeśli jesteś świadom występujących zaburzeń hormonalnych, to przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego udaj się do specjalisty w tej dziedzinie. Oczywiście istnieje o wiele więcej powodów dla których rozpoczęcie leczenia wad zgryzu może się opóźnić lub stać całkowicie niemożliwe, jednak dotyczyć one mogą zarówno osób starszych, jak i młodszych.

Jaki aparat będzie dla mnie najlepszy?
Najpopularniejszym rozwiązaniem wśród osób dorosłych są tzw. aparaty stałe. Charakteryzują się tym, że ich zamki i metalowe łuki mocowane są zazwyczaj na policzkowej powierzchni zębów, a tym samym są widoczne dla innych osób. Ich cena jest dość zróżnicowana, ponieważ w dużym stopniu zależy od użytych do ich budowy systemów ortodontycznych.

U najmłodszych pacjentów stosuje się przeważnie aparaty ruchome, jednak w pewnych sytuacjach nie wykluczone jest leczenie za ich pomocą również osób dorosłych. Ich zaletą jest to, że w każdej chwili możesz go wyjąć z jamy ustnej. Będzie to konieczne podczas jedzenia, czy rozmowy. Dlatego pacjenci stosują go najczęściej w domu. Dodatkową wygodą jest także to, że są o wiele łatwiej jest utrzyma jamę ustną w należytej higienie.


Więcej o rodzajach aparatów ortodontycznych napiszemy już wkrótce, w kolejnych częściach naszego poradnika. Jeśli natomiast jesteś zainteresowany poprawieniem kondycji swojego zgryzu, to zapraszamy do naszego gabinetu.