HIGIENIZACJA – DLACZEGO TAK WAŻNE JEST USUWANIE ZŁOGÓW NAZĘBNYCH?

Higinizacja? Po co to komu?

Kompleksowe leczenie stomatologiczne powinno być zawsze poprzedzone zabiegiem higienizacji, polegającym na profesjonalnym oczyszczeniu powierzchni zębów ze złogów nazębych (tj. kamienia poddziąsłowego i naddziąsłowego) oraz osadu. Wykonanie szczelnych wypełnień oraz uzupełnień protetycznych jest w obecności złogów nazębnych niemal niemożliwe. Podobnie jest z zabiegami chirurgicznymi – aby uniknąć powikłań związanych z długim gojeniem ran, powinniśmy najpierw pozbyć się bakterii bytujących w złogach nazębnych.

Czym to grozi?

Obecność kamienia nazębnego w połączeniu z niewłaściwą higieną jamy ustnej są głównymi przyczynami zapalenia dziąseł oraz przyzębia. Takie zaniedbania prowadzą do paradontozy, czyli choroby która nieleczona prowadzi do rozchwiania, a w następstwie do utraty zębów. Aby temu zapobiec powinniśmy korzystać z zabiegu higienizacji przynajmniej raz na 6 miesięcy. Niekiedy istnieją jednak wskazania, by zabieg był wykonywany częściej – dotyczy to osób o szczególnej skłonności do odkładania się złogów. Takie osoby powinny być pod szczególną opieką stomatologa, który monitoruje tempo odkładania się złogów i określa, kiedy należy wykonać kolejny zabieg. Higienizacja poprawia nie tylko kondycję dziąseł, ale również wpływa na estetykę uśmiechu, dzięki pozbyciu się z powierzchni zębów przebarwień pochodzenia pokarmowego (kawa, herbata, papierosy).

Co wchodzi w skład profesjonalnego czyszczenia zębów wchodzi?

  1. Scaling, czyli usunięcie kamienia nazębnego urządzeniem ultradźwiękowym.
  2. Piaskowanie, czyli likwidacja przebarwień i osadu z powierzchni zębów za pomocą tzw. piaskarki – urządzenia wykorzystującego strumień wody pod ciśnieniem z dodatkiem substancji czyszczących (dwuwęglanu sodu).
  3. Polerowanie powierzchni zębów specjalnymi pastami zapobiegającymi ponownemu odkładaniu się kamienia oraz zapewniającymi uczucie świeżości.
  4. Fluoryzacja kontaktowa i lakierowanie – cel: profilaktyka próchnicy i wrażliwości pozabiegowej.

 

Zachęcamy wszystkich Pacjentów do odbycia wizyty w naszym Centrum Odeondent.

Do zobaczenia!