ZANIM ZAŁOŻYSZ APARAT ORTODONTYCZNY

Po co Ci aparat?
Wady zgryzu u wielu osób są powodem poważnych kompleksów. Częstą przyczyną dla którego musimy zadbać o zgryz są nie tyle względy estetyczne, co o zdrowotne. Lista skutków nieleczenia wad zgryzu jest naprawdę długa. Wystarczy wspomnieć chociażby o chorobach stawów skroniowo-żuchwowych, czy problemów z gryzieniem i żuciem.

Cierpliwość
Leczenie wad zgryzu, w porównaniu z innymi zabiegami stomatologicznymi, trwa o wiele dłużej. Pacjent musi być świadom, że ostateczny efekt zależy w dużej mierze nie tylko od umiejętności lekarza, ale także od niego samego. Dlatego jeszcze zanim założysz aparat ortodontyczny musisz uzbroić się w cierpliwość. Satysfakcjonujących efektów możesz spodziewać się dopiero po upływie pewnego czasu.

Wylecz ubytki
Zanim lekarz założy aparat koniecznym będzie wyleczenie wszystkich chorych zębów. Próchnica nie ma racji bytu, podobnie jak martwe zęby, które należy przeleczyć kanałowo. Pacjent musi także zdecydować się na wykonanie pełnej higienizacji polegającej na usunięciu osadu i kamienia nazębnego i fluoryzacją. Celem powyższych zabiegów jest zmniejszenie ryzyka próchnicy w trakcie leczenia ortodontycznego. Trudno wtedy o należyte oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, a co za tym idzie wzrasta ryzyko próchnicy.

Diagnostyka
Zanim założysz aparat, będziesz musiał wykonać komplet niezbędnych badań diagnostycznych. Należą do nich:

  • Pantomogram, czyli panoramiczne zdjęcie wszystkich zębów.
  • Zdjęcie cefalometryczne, będące bocznym zdjęciem czaszki.

Zdjęcia stanowić będą dokumentację, dzięki której ortodonta zyska wszystkie niezbędne informacje pozwalające na najwłaściwsze zaplanowanie leczenia. W ten sposób zminimalizowane zostanie ryzyko powikłań oraz niewidocznych gołym okiem zmian, które trudno byłoby wychwycić.

Gipsowy wycisk
Kolejnym etapem będzie pobranie przez dentystę wycisków, na bazie których technik wykona modele gipsowe pełnego uzębienia. To na ich podstawie będzie można dobrać najlepszy dla Ciebie aparat. Plan leczenia To czas na to, aby pacjent powiedział jakie ma oczekiwania estetyczne. Lekarz przedstawi wszystkie dostępne możliwości i ograniczenia wynikające z leczenia. Najważniejszym jest zrównoważenie oczekiwań pacjenta z osiągnięciem jak najlepszych warunków zgryzowych.

Założenie aparatu ortodontycznego i co dalej?
Od tego momentu należy w szczególności przestrzegać wszystkich zaleceń, jakie otrzymasz od swojego ortodonty. Najważniejszymi z nich będzie utrzymywanie zębów w dobrej kondycji oraz zgłaszanie się na wyznaczone wizyty kontrolne.