MIKROSKOP W LECZENIU KANAŁOWYM

Mikroskop w gabinecie

Czasy, w których leczenie kanałowe trwało wiele godzin i wykonywane było na wielu wizytach odchodzą na całe szczęście w zapomnienie. Negatywne skutki uporczywego leczenia, zwłaszcza silne dolegliwości bólowe udało się ograniczyć do minimum. Wszystko to jest zasługą postępu technologicznego jaki dokonał się w stomatologii. Leczenie kanałowe przebiega teraz szybko, precyzyjnie oraz przede wszystkim bezboleśnie – a to dla pacjenta często najważniejszy element.

Głównym narzędziem tej “kanałowej” rewolucji jest mikroskop. I chociaż stosuje się go w stomatologii już od kilkudziesięciu lat, to wciąż ze względu na bardzo wysokie koszty urządzenia, obecne są jedynie w wybranych gabinetach. To dzięki niemu w leczeniu endodontycznym nastąpił prawdziwy przełom. Pozwolił on na zwiększenie precyzji, co w bezpośredni sposób przełożyło się bezpośrednio na uniknięcie wielu powikłań.

Dlaczego mikroskop powinien być standardem?

Dziedziną stomatologii, która skorzystała najmocniej z dobrodziejstw mikroskopu, jest endodoncja. Wykorzystywany jest on jednak także chociażby w stomatologii zachowawczej (przy leczeniu próchnicy), protetyce oraz podczas innych zabiegów, gdzie wymagana jest wysoka precyzja działania. Dzięki niemu o wiele łatwiej można znaleźć oraz przeleczyć wąskie lub niedrożne kanały, zakrzywione korzenie, usunąć pozostawione złamane narzędzia wiele innych. Poradzenie sobie z takimi problemami bez pomocy mikroskopu było do tej pory praktycznie niemożliwe.

Tym samym jego obecność w gabinecie zwiększa szansę na prawidłowe leczenie, przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka komplikacji i powikłań do minimum. Niestety leczenie kanałowe nie wybacza błędów. Jeśli zostanie przeprowadzone bez wykorzystania mikroskopu, to znacznie zwiększa się ryzyko jego niepowodzenia oraz konieczności powtórnego leczenia. Dlatego tak ważnym jest, aby w skład wyposażenia gabinetu wchodził mikroskop.

Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Ząb leczony kanałowo, to taki, w którym usuwa się martwą lub zainfekowaną miazgę z komory zęba oraz kanałów korzeniowych, a następnie przestrzeń tą wypełnia się w szczelny sposób. Wyobraź sobie, że komora zęba trzonowego to około 3 x 4 milimetry, natomiast kanał nerwowy to przekrój już tylko ułamka milimetra. Teraz już wiesz, dlaczego do tej czynności potrzebna jest lekarzowi tak duża precyzja. Dzięki mikroskopowi jest nam o wiele łatwiej zlokalizować kanał, zaglądnąć do jego środka, oceniając w ten sposób ich długość i kształt. Sekret polega nie tylko na dużym powiększeniu, ale także należytym oświetleniu pola operacyjnego.

Wskazania do leczenia pod mikroskopem

Należą do nich między innymi: nietypowa anatomia zęba (wąskie lub niedrożne kanały, zakrzywione korzenie), złamane narzędzia endodontyczne perforacja (przedziurawienie ściany zęba), trudności z odnalezieniem dodatkowych kanałów, resekcję wierzchołków korzeni zębów.

Zalety leczenia pod mikroskopem

Główną zaletą jest możliwość przeprowadzenia leczenia zębów, które bez wykorzystania mikroskopu byłyby skazane na ekstrakcje. Skuteczność leczenia jest bardzo wysoka, a ryzyko ewentualnych powikłań niewielkie. Dzięki temu wizyty pacjenta w gabinecie oraz czas spędzony na fotelu ograniczone zostaną do minimum.

Ile kosztuje leczenie pod mikroskopem?

Cena uzależniona jest przede wszystkim od tego, jaki ząb podlega leczeniu. Chodzi o liczbę kanałów występujących w danym zębie. Dlatego też koszt waha się w granicach 400-800 zł.

Czy oferują Państwo leczenie w swoim gabinecie pod mikroskopem?

Oczywiście. Leczenie z zastosowaniem mikroskopu jest w naszym gabinecie standardem.