CZY APARAT ORTODONTYCZNY MOŻE PSUĆ ZĘBY?

Jak to jest z tym aparatem?

Nie jest prawdą, że aparat ortodontyczny sam w sobie może być przyczyną pogorszenia się stanu naszego uzębienia. Natomiast prawdą jest, że osoby noszące aparat ortodontyczny muszą w szczególnym stopniu dbać o higienę jamy ustnej. Dlaczego? Ponieważ w szczególności wokół zamków aparatu może gromadzić się płytka nazębna. Co więcej, trudniejsze będzie także pozbycie się resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych. To w bezpośredni sposób może przełożyć się na rozwój próchnicy. Z tego też powodu ortodonta zakładający aparat na pewno udzieli porad, które pozwolą na prawidłową higienę jamy ustnej.

 

Nosisz aparat? Musisz przestrzegać kilku zasad!

Pacjenci ortodontyczni muszą przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jedną z najważniejszych jest ta, że zęby należy myć po każdym posiłku (najlepiej około kwadrans po nim). Zapobiegnie to powstawaniu złogów, które są podstawową przyczyną chorób zębów i przyzębia. Tworzą one doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii odpowiedzialnych za zdecydowaną większość dolegliwości w obrębie jamy ustnej.

Posiadacze aparatu ortodontycznego muszą szczotkować zęby z najwyższą starannością. Ważne jest, aby każda przestrzeń została w należyty sposób oczyszczona. Do tego celu zwykła szczoteczka może nie wystarczyć. Potrzebować będziesz między innymi szczoteczki ortodontycznej, szczoteczki międzyzębowej oraz nici dentystycznych.

Co może pójść nie tak?

Często bywa tak, że elementy aparatu mogą doprowadzić do podrażnienia tkanek, a w rezultacie do bólu. Z tego też powodu warto używać past dedykowanych zębom wrażliwym, które łagodzą podrażnienia. Na rynku są obecnie dostępne specjalne pasty dedykowane osobom noszącym aparaty ortodontyczne. Ich działanie ma na celu powstrzymanie rozwoju kamienia nazębnego oraz próchnicy.

Także niektóre rodzaje posiłków mogą być powodem nieprzyjemności. Dotyczy to zwłaszcza twardych produktów spożywczych takich jak suchary, marchewka, orzechy i itp. Także drobne ziarna (np. maku) mogą być powodem problemów ze względu na ich zaleganie w trudno dostępnych miejscach.

 

Reasumując można powiedzieć, że założenie aparatu ortodontycznego samo w sobie nie wpłynie negatywnie na stan naszych zębów, o ile w należyty sposób pacjenci będą dbać o higienę jamy ustnej.